Autorski przewodnik kulturalny

Paradoks Cloverfield

Paradoks Cloverfield Obálka knihy Paradoks Cloverfield
Cloverfield
fantastyka, science-fiction
Netflix
2018
film
Julius Onah
Gugu Mbatha‑Raw, Elizabeth Debicki, David Oyelowo, Daniel Brühl, Chris O’Dowd
Paramount Pictures, Bad Robot

Niedaleka przyszłość. Zasoby źródeł energii na Ziemi są na wyczerpaniu. Międzynarodowy zespół naukowców uruchamia na orbicie ziemskiej stację naukową, na której ma zostać uruchomiony akcelerator cząstek. Jego funkcją ma być dostarczenie planecie darmowego i wiecznego źródła energii. Czas na to najwyższy, bowiem na Ziemi zaczyna się dziać coraz gorzej, a wojny o energię wiszą na włosku. Niestety kolejne próby są nieudane i wciąż nie wiadomo dlaczego. Podczas kolejnej próby dzieje się coś zaskakującego.

Początek filmu sugeruje kolejną katastroficzną wizję Ziemi. Brak źródeł energii powoduje awarie, blackouty, ograniczenia. Jedynym ratunkiem wydaje się być akcelerator cząstek, jednak urządzenie znajduje się dopiero w fazie prób. Główna bohaterka udaje się na stację kosmiczną, by wziąć udział w uruchomieniu przełomowego projektu.

Gdy wreszcie udaje się uruchomić urządzenie dochodzi do zaskakujących zjawisk. Znika Ziemia, a stacja kosmiczna przejawia dziwne właściwości. Wszystkie wydarzenia nieuchronnie prowadzą do wniosku, że doszło do przemieszania się alternatywnych rzeczywistości. Jednak poziom rozważań na ten temat sięga mniej więcej szóstej klasy podstawówki, nie oczekujmy więc inspirujących i odkrywczych spostrzeżeń. Gar aktorów jest dobra, efekty specjalne na przyzwoitym poziomie. Film da się oglądać.

I to wszystko. Paradoks Cloverfield jest koleją częścią dość luźno powiązanych filmów. Pierwszą był właśnie Cloverfield – po polsku pod tytułem Projekt: Monster, drugą 10 Cloverfield Lane. Zakończenie Paradoksu Cloverfield wskazuje na to, że film ten ma być prequelem wyjaśniającym w pewnym sensie pierwszą produkcję. Ogólnie rzecz biorąc film jest wtórny, większość motywów dotyczących przygód w kosmicznej pustce to kalki z innych znanych filmów.

Cloverfield stało się szczególna franczyzą medialną, która ma pomieścić nie tylko filmy, ale wręcz tworzyć całe universum internetowo-medialne na temat konsekwencji, które wywołał akcelerator cząstek. Jednak wszystko to raczej nie przekonuje, choć na pewno stanowi wyjaśnienie zakończenia filmu.

Print Friendly, PDF & Email
Oceń recenzowany tytuł:
5.00 avg. rating (66% score) - 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code