Kto czyta, nie błądzi.

Rok za rokiem

Rok za rokiem Obálka knihy Rok za rokiem
Russel T. Davis
fantastyka, dystopia
HBO
2019
miniserial (6 odcinków)
Simon Cellan Jones, Lisa Mulcahy
Emma Thompson, Rory Kinnear, Jessica Hynes, Anne Reid, Max Baldry, Lydia West
Russel T. Davis, Simon Cellan Jones
Murray Gold

Akcja serialu zaczyna się w 2019 roku i jest futurystyczną wizją przyszłości, jaka może nastąpić w ciągu kolejnych kilkunastu lat. Wielką Brytanię w nadchodzących latach widzimy przez pryzmat rodziny Lyonsów, którzy są zwykłymi Brytyjczykami, choć reprezentują dość szeroki przekrój różnych warstw społecznych. Serial ma charakter dystopii.

Russel T. Davis jest twórcą odnowionej wersji serialu fantastycznego „Doctor Who”. Jeśli dowiemy się, że muzykę do serialu „Rok za rokiem” stworzył Murray Gold, który jest też autorem motywów z serialu „Doctor Who”, to możemy oczekiwać dzieła tyleż wybitnego, co kontrowersyjnego. Na pewno ci dwaj panowie w dużym stopniu wpłynęli na atmosferę, w której poznajemy dystopiczną sagę rodziny Lyonsów.

Głową rodziny jest leciwa babcia czwórki dorosłego rodzeństwa. Ich ojciec odszedł kiedyś, by założyć nową rodzinę, a matka zmarła przedwcześnie. Najstarszy z nich Stephen ma elegancką żonę i jest dobrze sytuowanym doradcą finansowym, aż do krachu bankowego, który niszczy jego życie. Siostra Edith to działaczka, która od lat walczy z niesprawiedliwością na świecie. Młodszy brat jest pracownikiem lokalnego urzędu, a najmłodsza Rosie, niepełnosprawna lecz pełna życia, kieruje stołówką w dużej szkole. Nadchodzące zmiany polityczne przewrócą życie każdemu z nich.

Fantastyka w serialu nie jest szokująca, ani nachalna. Pokazuje jednak jak cyfrowa rzeczywistość coraz bardziej wpływa na nasze realne życie. Córka Stephena i Celestie uważa się za osobę transhuman, co w zasadzie jeszcze dziś jest nieprzetłumaczalne na nasz język. Jej ideałem jest odcieleśnić się i być umysłem przeniesionym do cyfrowego świata. Cała rodzina korzysta z takiej nieco bardziej zaawansowanej wersji Alexy, która jest sprzężona ze wszystkimi urządzeniami w domu. Jednak najważniejsze dzieje się w polityce.

„Rok za rokiem” to kronika upadku demokracji, praworządności, i upadku cywilizacyjnego. Wystarczy powiedzieć, że już na początku serialu Trump wygrywa drugą kadencję. Wpływy Rosji na Ukrainie wzrastają, a Europa po brexicie nie radzi sobie wystarczająco dobrze. Podobnie jak i Wielka Brytania. Do głosu w Europie i na świecie dochodzą ekstremiści – zarówno lewicowi, jak i prawicowi. Akcent położony jest na Wielkiej Brytanii, ale zewnętrzne wydarzenia są pokazane dostatecznie sugestywnie. Serial opowiada o świecie, w którym ludzie mówią, że polityka ich nie obchodzi. I za to płacą wysoką cenę.

Print Friendly, PDF & Email