Autorski przewodnik kulturalny

Kolacja

Kolacja Obálka knihy Kolacja
Herman Koch
powieść psychologiczna
Media Rodzina
2013
książka, epub, mobi
280

Paul Lehman i jego brat Serge z żonami spotykają się w ekskluzywnej restauracji na z pozoru kurtuazyjnej pogawędce przy kolacji. Do omówienia mają jednak bardzo poważny problem dotyczący ich nastoletnich synów. Gdy wystrojone kelnerki wnoszą na stół kolejne dania, a neutralne tematy niepokojąco szybko się wyczerpują, atmosfera wyraźnie się zagęszcza. Doskonały dramat psychologiczny holenderskiego autora.

Paul wraz ze swą małżonką ma się spotkać z bratem i jego żoną. Spotkanie ma się odbyć w ekskluzywnej restauracji, którą oczywiście wybiera Serge – prywatnie brat Paula, a ponadto znany w kraju polityk, który po kolejnych wyborach i wygranej jego partii ma szansę zostać premierem. Tak przynajmniej wszyscy powszechnie uważają. Paul jest odrobinę zdziwiony, ponieważ sam uważa brata za nadętego bufona o miernej inteligencji. Czytelnik łatwo przyjmuje taki punkt widzenia, ponieważ zwykle taka właśnie jest nasza ocena polityków.

Jednak uważajmy, w tej książce nic nie jest tak oczywiste, jak może się nam wydawać na początku. Serge chce porozmawiać z rodziną na temat problemów z dwójką nastoletnich synów obu braci. Ta rozmowa nie będzie łatwa. Ale też postacie występujące w tym dramacie są zgoła inne, niż nam się wydaje. Pozornie zwyczajny wieczór w restauracji przynosi zaskakująco dramatyczne zakończenie.

„Kolacja” Hermana Kocha to nie tylko pełen zagadek dramat psychologiczny, ale również na swój sposób okrutna diagnoza stanu moralnego współczesnego społeczeństwa w tzw. kraju pierwszego świata. Mam graniczące z pewnością przypuszczenie, że gdyby ta powieść dotyczyła wydarzeń w polskich realiach, autor doczekałby się oskarżeń o szkalowanie narodu, brak patriotyzmu i facebookowej infamii.

Jednak sytuacja powieściowa skłania nas także do zastanowienia się nad konsekwencjami naszych własnych wyborów życiowych. Naszych i naszych dzieci. Jak daleko może sięgać rodzinna solidarność i jak głęboka może być miłość. Czy sama miłość nie jest już stanem patologii psychicznej? Autor wodzi nas po meandrach psychiki bohaterów, czasem coś odsłania, a czasem ukrywa. I ta gra toczy się aż do ostatnich stron książki – w mojej opinii – jednej z najważniejszych pozycji literatury współczesnej.

Print Friendly, PDF & Email