Kto czyta, nie błądzi.

My trans

My trans Obálka knihy My trans
Piotr Jacoń
reportaż
Wydawnictwo RM
2021
książka, mobi, epub
288

Piotr Jacoń – dziennikarz TVN 24. Autor m.in. reportażu o rodzicach osób transpłciowych "Wszystko o moim dziecku" oraz cyklu rozmów "Bez polityki". Pracował w Radiu Plus, Radiu Gdańsk i w „Dzienniku Bałtyckim”. Mieszka w Gdyni. Książka Jaconia jest zbiorem reportaży o osobach transpłciowych.

Niechętnie recenzuję książki należące do tzw. literatury faktu. Zwykle decyduję się na to, bo tematyka jest ważna. Bo problemy przedstawiane w takich książkach są istotne społecznie i mogą wpłynąć na wielu czytelników. Z drugiej strony, znam wiele osób, które literaturę faktu lubią. Książka Piotra Jaconia „My trans” do tego właśnie gatunku należy.

„My Trans” to pewnego rodzaju zbiór wywiadów, rozmów i rozważań dotyczących osób transpłciowych. Opowiada o problemach takich osób. I nie są to sprawy błahe. Jednym z dominujących stanów psychicznych jest poczucie zagubienia. Osoby te cierpią na depresję, wobec zaś nieprzyjaznego otoczenia i braku tolerancji wciąż towarzyszy im lęk i niepewność. Brak tolerancji i zrozumienia czasami skutkuje próbami samobójczymi.

Autor książki pisze też o własnej sytuacji. Ma dziecko transpłciowe, co niewątpliwie w pewnej części stało się dominantą w jego życiu. Na samą książkę nie wpłynęło to jednak pozytywnie. Ta książka jest – według mnie – słaba. Historie przedstawionych tam osób są wycinkowe, niepełne i ukazane dość bałaganiarsko. Narracja nie zachwyca. Trudno w takiej sytuacji o empatię, współczucie, czy zrozumienie.

Na pewno można to było napisać lepiej. Może należało zdobyć się na większy dystans emocjonalny. Przypomniała mi się znana anegdota, jak to Jan Styka malował Boga na klęczkach. Pewnego razu objawił mu się Bóg i rzekł: „Ty mnie nie maluj na kolanach, maluj mnie dobrze”. Szkoda, że Jacoń nie napisał dobrej książki. Bo temat jest ważny.

Print Friendly, PDF & Email