Kto czyta, nie błądzi.

Niewinny

Niewinny Obálka knihy Niewinny
Graham Moore
kryminał
W.A.B.
2021
książka, mobi, epub
432

Bobby Nock, młody czarnoskóry nauczyciel w Los Angeles zostaje oskarżony o zabójstwo swej uczennicy Jessiki Silver. Jako sędziowie przysięgli spotykają się bohaterowie tej powieści - Maya Seale i Rick Leonard. Ta sprawa na zawsze zmienia życie obojga, a swój właściwy finał będzie miała dziesięć lat później.

„Niewinny” to wielowątkowy kryminał, którego akcja rozciągnięta jest w czasie, choć praktycznie wszystkie wydarzenia rozgrywają się w Los Angeles. Młoda dziewczyna, która jeszcze nie ma sprecyzowanego pomysłu na samą siebie, zostaje wezwana do ławy przysięgłych. Ten proces zmienia jej życie. Ona jedna bowiem dochodzi do wniosku, że w sprawie oskarżenia młodego nauczyciela o morderstwo nie wszystko jest oczywiste i jasne. Krok po kroku przekonuje wszystkich do swojego poglądu na sprawę.

Inny przysięgły Rick Leonard po procesie dochodzi jednak do wniosku, że ten werdykt był błędny i poświęca wiele lat życia, aby przedstawić swój punkt widzenia opinii publicznej, choć wznowienie procesu jest niemożliwe. Dziesięć lat później dochodzi do ponownego spotkania ławników

Główna bohaterka Maya Seale ukończyła studia prawnicze i została znaną obrończynią. W ten sposób ta sprawa wpłynęła na jej życie. Rick zaś ma wyraźną obsesję i to on namawia stację telewizyjną do zrealizowania filmu dokumentalnego. Twierdzi, że ma nowe niepodważalne dowody. Jednak dalszy bieg wydarzeń jest zaskakujący. Okazuje się, że ta sprawa sprzed lat wygląda zgoła inaczej niż można byłoby sobie wyobrazić. Okazuje się, że wszystkie postacie tego dramatu mają lub miały swoje ukryte motywy działania.

„Niewinny” sprawi, że na pewno nie będziecie się nudzić. Nie jest to może literatura najwyższych lotów, ale naprawdę zgrabnie skonstruowany kryminał z kilkoma kolejnymi warstwami intrygi, które zaskakują czytelnika, gdy już sądzi, iż rozwikłał intencje autora.

Print Friendly, PDF & Email