Kto czyta, nie błądzi.

Powrót space opery

Powrót Obálka knihy Powrót
Głębia
Marcin Podlewski
fantastyka, space opera
Fabryka Słów
2016
książka, epub, mobi
792

Powraca kosmiczny skokowiec "Wstążka". Powraca Myrton Grunwald, choć początkowo jest prawie martwy. Powracają też Ci Którzy Odeszli, a to zwiastuje potężne kłopoty w Wypalonej Galaktyce, która bardzo przypomina dzisiejszą Drogę Mleczną. Dowiadujemy się też kim jest Jared, dodatkowy członek załogi "Wstążki", który pojawił się w poprzednim tomie. Postaci jest wiele, wydarzenia są zaskakujące nawet jak na space operę.

Jeśli ktoś przeczytał powieść Skokowiec Marcina Podlewskiego, i był usatysfakcjonowany lekturą, to z radością przywita powrót space opery. Rzecz dzieje się w Drodze Mlecznej, która w dalekiej przyszłości jest Wypaloną Galaktyką zamieszkaną przez znacznie różniących się od naszych wyobrażeń ludzi. Jednym z ostatnich i wyjątkowych dzięki swej indywidualności i braku sprzężenia komputerowego ze światem cyfrowym, jest Myrton Grunwald. Jako jedyny nie ma on tzw. personala, który pozwala się integrować człowiekowi z urządzeniami i siecią informacyjną. Myrton Grunwald ma za to inne wyjątkowe właściwości, ale o tym dowiemy się dopiero z drugiego tomu powieści.

W „Powrocie”, podobnie jak w pierwszym tomie mamy klasyczny swiat space opery. Statki kosmiczne rażą się wzajemnie strzałami z broni, której działanie trudno nam dziś wytłumaczyć. W przestrzeni kosmicznej poruszają się też ogromne stacje, w jakiejś mierze podobne do tych znanych nam z „Gwiezdnych wojen”, Jest Zjednoczone Imperium i Księstwa pogranicza. Są dziwne seksty techniczno-religijne. Jednym słowem klasyczny świat opery kosmicznej.

Powrót

Czytelnik, któremu podobała się część pierwsza z niecierpliwością pochłonie też grube tomisko zatytułowane „Powrót” i z niecierpliwością będzie czekać na dalszy ciąg. Trzeba bowiem przyznać, że narracja jest ciekawa i płynna, akcja toczy się wartko, a bohaterom, choć może nie są zgodni z szekspirowskim wzorcem, jednak daleko do jednowymiarowości. Niewątpliwie powieść Marcina Podlewskiego to książka dla miłośników klasycznej fantastyki ocierającej się o science-fiction, lecz nie ograniczającej się nadmiernie obowiązującymi dziś prawami nauki.

Print Friendly, PDF & Email