Autorski przewodnik kulturalny

Tajemnica diabelskiego kręgu

Tajemnica diabelskiego kręgu Obálka knihy Tajemnica diabelskiego kręgu
Tajemnica diabelskiego kręgu
Anna Kańtoch
fantastyka, horror
Uroboros
2013
książka, epub, mobi
544

Powieść fantastyczna przeznaczona dla młodzieży, choć i dorośli mogą ją z przyjemnością przeczytać. Akcja utworu dzieje się w stalinowskiej Polsce we wczesnych latach pięćdziesiątych. Jest to jednak alternatywna rzeczywistość, w której ludzie zostają zaskoczeni niesamowitym zjawiskiem. Zaczynają się bowiem pojawiać anioły.

Wyobraźmy sobie niemożliwe. Wczesne lata pięćdziesiąte, nastolatka Nina widzi anioły. Nie tylko ona. Komuniści, rządzący wtedy Polską, też je widzą. Anioły, skrzydlate stwory pojawiające się w kraju pod władzą stalinowskiej opresyjnej władzy. Anioły, zwalczane przez komunistów, nie poddają się. Bohaterka książki, trzynastoletnia Nina Pankiewicz zostaje zaproszona do tajemniczego klasztoru w miejscowości Markoty na wakacje. Tak rozpoczyna się powieść “Tajemnica diabelskiego kręgu”.

Już w trakcie tajemniczych wakacji okazuje się, że jeden z przebywających tam jest “wybrańcem”, zaś anioły nie maja nic wspólnego z chrześcijańskim wyobrażeniem boskich asystentów. Nie są też – wbrew pozorom – aniołami stróżami ludzi, ale istotami ze świata, który powoli przenika do naszej rzeczywistości. Istotami, które świadomie wybrały taką, a nie inną postać. Właśnie ze względu na wiarę ludzi.

W starym klasztorze dochodzi do zjawisk dziwnych i dramatycznych. Nina oraz jej nowi przyjaciele muszą stanąć wobec spraw, które przerastają zwykle nastolatków. Trzeba przyznać, że akcja powieści skonstruowana jest bezbłędnie i książka trzyma w napięciu do ostatnich stron. Czytelnik, który zna również inne dokonania Anny Kańtoch, spostrzeże, że autorka doskonale daje sobie radę z opisami realiów historycznych.

“Tajemnica diabelskiego kręgu” to fantastyka z elementami horroru, umiejscowiona w lekko już historycznych realiach powojennej komunistycznej Polski. I trzeba przyznać, że autorka poradziła sobie zarówno z realiami, jak i ze zbudowaniem pełnej tajemnic i napięcia powieści. Książka zdecydowanie warta polecenia.

Print Friendly, PDF & Email
Oceń recenzowany tytuł:
9.00 avg. rating (86% score) - 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code