Kto czyta, nie błądzi.

Cztery pory roku (Le Quattro Stagioni)

Cztery pory roku Obálka knihy Cztery pory roku
Antonio Vivaldi
muzyka klasyczna, barok
Philips, Artwork Elian
1959 (1980, 2015)
LP
I Musici, Felix Ayo (violin)
Le Quattro Stagioni
Antonio Vivaldi

Cztery pory roku (Le quattro stagioni) – cykl 4 koncertów skrzypcowych umieszczony w wydanym w 1725 roku zbiorze 12 koncertów Op. 8 Il cimento dell'armonia e dell'inventione („Spór między harmonią a wyobraźnią”). Skomponował je Antonio Vivaldi (1678–1741) około roku 1720 w Mantui i wydał w Amsterdamie w 1725 roku z dedykacją czeskiemu hrabiemu Wenzlowi von Morzin, który był mecenasem Vivaldiego. Są to koncerty solowe będące doskonałym przykładem muzyki ilustracyjnej. Powstały na podstawie anonimowych sonetów (możliwe, że autorem był sam Vivaldi). W partyturze zaznaczono, które fragmenty sonetów odnoszą się do której części muzyki.[Wikipedia]
Płyta w wykonaniu zespołu instrumentalistów I Musici z solistą Felixem Ayo została nagrana w 1959 roku. Firma Philips wydawała tę płytę kilkakrotnie pod różnymi tytułami. W 2015 ukazało się wydanie DMM (direct metal mastering) firmy Artwork Elian, EMST-Holland na podstawie oryginalnych nagrań z 1959 roku. Jest to nie tylko jedna z najlepszych kompozycji muzyki barokowej, ale też jedno z najlepszych wykonań wszech czasów. Doskonałość techniczna najnowszego wydania, jak również poprzednich to prawdziwa gratka dla miłośników czarnego krążka.

Płyta w wykonaniu I Musici – Cztery pory roku – to miły prezent dla miłośników winyli. Sklepy sieciowe czasem potrafią zaskoczyć klientów. Płyty winylowe po raz pierwszy pojawiły się w sieci „Biedronka”. Miłośnicy winyli mogli kupić przynajmniej kilka ciekawych wznowień. Za „Biedronką” podążył „Lidl”. Pierwsza pula płyt nie zachwyciła, ponieważ były to przeważnie tzw. składanki, a niektórzy nabywcy twierdzili, że nie są to dobre jakościowo wydania.
9 października 2017 „Lidl” po raz kolejny przedstawił ofertę płyt winylowych, wszystkie zrealizowano w technice DMM. O technologii za chwilę, najpierw o tytułach. Jest sporo klasyki w najlepszych wykonaniach. W tym recenzowane Cztery pory roku.

Płyta w wykonaniu I Musici - Cztery pory roku

Płyta w wykonaniu zespołu instrumentalistów I Musici z solistą Felixem Ayo została nagrana w 1959 roku. Firma Philips wydawała tę płytę kilkakrotnie pod różnymi tytułami. W 2015 ukazało się wydanie DMM (direct metal mastering) firmy Artwork Elian, EMST-Holland na podstawie oryginalnych nagrań z 1959 roku. Jest to nie tylko jedna z najlepszych kompozycji muzyki barokowej, ale też jedno z najlepszych wykonań wszech czasów. Doskonałość techniczna najnowszego wydania, jak również poprzednich to prawdziwa gratka dla miłośników czarnego krążka. Niewątpliwie warto wydać niespełna 50 złotych na ten czarny krążek, bowiem wrażenia muzyczne będą bezcenne. Na Youtube można znaleźć nagranie z 1988 roku, również w wykonaniu I Musici, ale już z innym solistą.

Print Friendly, PDF & Email

Komentarz do “Cztery pory roku (Le Quattro Stagioni)”

Możliwość komentowania została wyłączona.