Autorski przewodnik kulturalny

Cormoran Strike

Cormoran Strike Obálka knihy Cormoran Strike
Cormoran Strike
J.K. Rowling
kryminał
HBO
2017
serial
Michael Keillor, Kieron Hawkes, Charles Sturridge
Tom Burke, Holliday Grainger
Neil Blair, Ruth Kenley-Letts, J. K. Rowling, Elizabeth Kilgarriff, Ben Richards

Filmowa adaptacja znanej serii opowieści kryminalnych, których bohaterem jest Cormoran Strike, londyński prywatny detektyw. Zekranizowano trzy powieści: "Wołanie kukułki", "Jedwabnik" i "Żniwa zła". BBC zamierza nakręcić jeszcze cztery odcinki oparte na finałowej powieści z serii - "Zabójcza biel". Autorką ekranizowanych powieści jest J.K. Rowlink, ktora napisała je pod pseudonimem Robert Glbraith.

Cormoran Strike jest bohaterem kilku kryminalnych powieści sygnowanych nazwiskiem Robert Glbraith. Jest to literacki pseudonim J.K. Rowling, zaś J.K. Rowling (Joanne Murray) napisała wcześniej cykl powieści o młodocianym czarodzieju Harrym Potterze, co przyniosło jej sławę i pieniądze. Brytyjska telewizja BBC zekranizowała trzy z powieści, czwarta jest w przygotowaniu, a obejrzeć filmy możemy dzięki HBO.

Recenzowane filmy trudno nazwać serialem. To raczej seria telewizyjnych filmów, które możemy oglądać jeden po drugim, ale ekranizacje poszczególnych powieści są ze sobą luźno połączone występującymi tam postaciami. Ekranizacja pierwszej powieści to trzy godzinne filmy telewizyjne, następne po dwa. Ponieważ nie jest to typowy serial wymagający ciągłości i uwagi, możemy sobie poszczególne części dawkować w tempie, które sami wybierzemy.

Tom Burke i Holliday Grainger, czyli odtwórcy głównych ról, można rzec, że się do nich urodzili. Chyba po raz pierwszy zdarzyło mi się, że ekranowi bohaterowie byli zgodni z wyobrażeniami literackimi. Ogromną zaletą powieści był pewien charakterystyczny rytm wydarzeń i rzetelne umiejscowienie ich w londyńskich realiach. Serial w pełni zachował te zalety. To nie są kryminały w atrakcyjnym i pełnym fajerwerków amerykańskim stylu. „Cormoran Strike” wymaga od widza pewnego zaangażowania. Każda ze sfilmowanych opowieści ma swój logiczny ciąg, rozwija się i prowadzi nas do rozwiązania kryminalnej szarady. A zatem mamy do czynienia z klasyczną brytyjską szkołą kryminału i to niewątpliwie jest ogromna zaleta.

Print Friendly, PDF & Email