Autorski przewodnik kulturalny

Kasztanowy ludzik

Kasztanowy ludzik Obálka knihy Kasztanowy ludzik
Søren Sveistrup
kryminał
Netflix
2021
miniserial
Mikkel Serup
Danica Curcic, Mikkel Følsgaard, Iben Dorner, David Dencik
Karen Baumbach

Na kopenhaskim placu znaleziono okaleczone zwłoki brutalnie zamordowanej kobiety i figurkę ludzika z kasztanów. wkrótce okazuje się, że to nie jest pojedyncza zbrodnia, ale działania seryjnego zabójcy. Do sprawy zostaje przydzielona dwójka policjantów, którzy w gruncie rzeczy niespecjalnie się do niej palą.

Søren Sveistrup, który napisał książkę „Kasztanowy ludzik”, to osoba gwarantująca dobrą historię kryminalną. Przypomnijmy, że to on stoi za sukcesem serialu duńskiego „Forbrydelsen” i jego amerykańskiej wersji znanej pod tytułem „The Killing”. Tym razem autor również nie zawiódł. Historia opowiedziana w tym serialu warta jest poświęcenia paru godzin.

Netflix zrealizował filmy i seriale już w czterdziestu krajach. I chociaż efekty bywają różne, to na pewno ta platforma streamingowa zdetronizowała Hollywood. Mam wrażenie, że płakać nie będziemy. Amerykańska kinematografia zorientowana głównie na amerykańskiego widza od dawna karmiła nas zwykle taką filmową „zieloną pożywką”. Europejskie produkcje Netfliksa dały nam wiele ciekawych seriali, wymienię choćby niemiecki „Dark”, hiszpański „La casa de papel” czy ostatnio serial „Kasztanowy ludzik”.

Ten serial to klasyczny skandynawski czarny kryminał. Dostajemy więc wszystko, na co czekamy. Mroczną atmosferę, skrywane tajemnice, przemoc skrytą w pozornie idealnych mechanizmach społecznych. Duńczycy zresztą potrafią być krytyczni wobec siebie samych i wychodzi im to dobrze, a twórcy nie są odsądzani od czci i wiary. Ani piętnowani mianem zdrajców narodu, jak to bywa u nas.

Zobaczymy zupełnie zwyczajnych i niedoskonałych bohaterów. Pani minister, której porwano niedawno porwano córkę, skrywa nieładną tajemnicę z dawnych czasów. Policjanci prowadzący śledztwo dalecy są od doskonałości, lecz choć chcieliby zająć się innymi sprawami, coś ich pcha do odkrywania starych tajemnic, choć przełożeni woleliby zamknąć śledztwo.

Print Friendly, PDF & Email