Autorski przewodnik kulturalny

The Fall

The Fall Obálka knihy The Fall
Allan Cubitt
kryminał
vod.pl, Netflix
2016
serial (3 sezony)
Allan Cubitt, Jakob Verbruggen
Gillian Anderson, Jamie Dornan, Colin Morgan, Aisling Franciosi,
Allan Cubitt, Gub Neal, Gillian Anderson

W Belfaście w Irlandii Północnej grasuje morderca kobiet. Przysłana z Londynu nadinspektor policji Stella Gibson miała nadzorować jedno śledztwo, ale po znalezieniu powiązań, prowadzi śledztwo w sprawie całej serii morderstw. Zabójcą jest Paul Spector, pozornie przykładny mąż i ojciec, psychoterapeuta.

Serial „The Fall”, czyli po polsku „Upadek”, możemy obejrzeć na platformie Netflix. Jednak pierwszy sezon trzeba znaleźć gdzie indziej, na przykład w serwisie vod.pl. Choć to nie jest nowość, bo trzeci sezon prezentowany był już w 2016 roku, to chyba dziś serial ten zyskał powtórną popularność. Jeśli ktoś nie obejrzał dawniej tego serialu, to warto to zrobić obecnie.

Akcja serialu rozpoczyna się, gdy do Belfastu przybywa nadinspektor Stella Gibson, ktora ma nadzorować dość niemrawo prowadzone śledztwo w sprawie morderstwa. Wkrótce dochodzi do następnego, a powiązania stają się oczywiste. Stella uznaje, że to seria morderstw dokonana przez jednego człowieka. Rozpoczyna się trudne śledztwo i próba rozszyfrowania zabójcy, który nie pozostawia zbyt wielu śladów.

Z drugiej strony widz poznaje Paula Spectora, psychoterapeutę, ojca dwójki dzieci, dobrego męża, który jednocześnie jest pozbawionym litości zabójcą. W literaturze występuje pojęcie narratora wszechwiedzącego, który wie więcej od postaci literackich. W tym serialu do widz jest takim wszechwiedzącym narratorem, bowiem wie to, czego nie wie jeszcze policja. Mocną stroną „The Fall” jest doskonała gra głównych aktorów. Z jednej strony sławnej już Gillian Anderson. Z drugiej zaś Jamiego Dornana, który perfekcyjnie zagrał mordercę.

Jamie Dornan nie jest debiutantem. Zapisał się wcześniej w pamięci widzów rolą w serialu „Dawno, dawno temu”. Potem zagrał główną rolę w amerykańskim dramacie erotycznym „Pięćdziesiąt twarzy Greya” i jego sequelach. Jego kreację w serialu można uznać za wybitną. Ciekawą i skomplikowaną postać stworzyła również Gillian Anderson. Nie zapominajmy jednak o twórcy, pomysłodawcy i reżyserze większości odcinków. Allan Cubitt to brytyjski scenarzysta, reżyser i producent znany przede wszystkim jako twórca serialu BBC „Główny podejrzany”.

Print Friendly, PDF & Email