Autorski przewodnik kulturalny

Nakarmić kruki

Nakarmić kruki Obálka knihy Nakarmić kruki
Carlos Saura
dramat
1976
Carlos Saura
Ana Torrent, Josefina Díaz, Conchita Pérez, Geraldine Chaplin, Héctor Alterio
Carlos Saura, Elías Querejeta

"Nakarmić kruki" to film Carlosa Saury z 1976 roku, który jest alegorią Hiszpanii pod rządami Franco. Tytuł filmu pochodzi od przysłowia hiszpańskiego, które brzmi: Karm kruki, a one wydziobią ci oczy. Bohaterką filmu jest dziewczynka o imieniu Ana. Jej ojciec jest frankistowskim generałem, a matka choruje na tajemniczą chorobę. Gdy rodzice umierają, Ana wraz z dwojgiem rodzeństwa zostaje przekazana pod opiekę babci. Motywem przewodnim filmu stała się piosenka "Porque te vas" (Ponieważ odchodzisz) w wykonaniu Jeanette.

Ojciec bohaterki filmu to frankistowski generał, egoistyczny i zajmujący się głównie romansami. Pewnego razu umiera podczas seksu z kolejną kochanką. Kobieta w popłochu ubiera się i ucieka. Mijając się z małą Aną, która obudziwszy się, zeszła na dół. Ta scena rozpoczyna film „Nakarmić kruki”. Matka bohaterki i jej dwojga rodzeństwa zmarła już wcześniej na tajemniczą chorobę, ale wciąż pojawia się w wyobrażeniach dziewczynki.

Film powszechnie uznawany jest za alegorię schyłku frankistowskiej Hiszpanii. Egoistyczny ojciec skupiony na własnych przyjemnościach to symbol władzy. Złożona tajemniczą niemocą matka stanowi symbol starej umierającej Hiszpanii. Film miał swoją premierę po śmierci dyktatora, więc symbolika wówczas była bardzo żywa, tym bardziej, że nikt jeszcze nie był pewien, jaką drogę kraj obierze.

Fabuła filmu zawiera przeplatające się wydarzenia bieżące, wspomnienia z przeszłości oraz wyobrażenia bohaterki. W rolę małej Any wcieliła się Ana Torrent oraz Geraldine Chaplin, która zagrała matkę i samą Anę w wieku dorosłym. Szczególną funkcję w filmie odgrywa też piosenka „Porque te vas” (Ponieważ odchodzisz). Piosenka, jako niepokojący leitmotiv, pojawia się w różnych momentach filmu.

Print Friendly, PDF & Email