Autorski przewodnik kulturalny

Miłość, śmierć i roboty

Miłość, śmierć i roboty Obálka knihy Miłość, śmierć i roboty
Tim Miller
fantastyka, science-fiction
Netflix
2019
film, antologia animowana
Tim Miller
David Fincher, Tim Miller, Joshua Donen

"Miłość, śmierć i roboty" to antologia złożona z osiemnastu animowanych filmów krótkometrażowych. Filmy zostały zrealizowane przez różne wytwórnie z zastosowaniem bardzo kontrastowych technik animacji - od ręcznie rysowanej po całkowicie komputerową. Wiodącą rolę ma Blur Studio, jeden z filmów zrealizowało polskie Platige Image. Wspólnym mianownikiem jest fantastyczna konwencja sięgająca po rozmaite środki wyrazu. Od science fiction po fantasy z mrocznymi odniesieniami rodem z horroru.

Miłość, śmierć i roboty, czyli obrazkowe historie tylko dla dorosłych. Jeśli odniesiecie wrażenie, że ta seria w jakiś sposób kojarzy się z Black mirror, to nie będziecie odosobnieni. Niektóre z tych opowieści możemy uznać za kwintesencję cyberpunku. Jak Modyfikowany węgiel, tyle że w wersji skondensowanej. Chwilami zapierają dech, zastanawiamy się, czy to naprawdę jest animacja. Krótkometrażowa forma tych realizacji zmusza twórców do oszczędnego gospodarowania środkami wyrazu, więc nie ma tam dłużyzn, ani rozwlekłych elementów fabularnych.

Są wśród tych krótkometrażówek opowieści wręcz genialne, są także i słabsze, ale wszystkie zasługują na miejsce w tej antologii. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę? Moim zdaniem na pewno na „Pomocną dłoń”, która jest odniesieniem do słynnej „Grawitacji”, ale pozbawiona jest jej dłużyzn. Na uwagę zasługuje też steampunkowa opowieść „Good Hunting” oraz feministyczny cyberpunk z zaskakującym zakończeniem – „Sonnie’s Edge”

Nie wszystkie etiudy zagrane są na wysokim C. Niektóre z filmów mają charakter bardziej zdystansowany do rzeczywistości, o której opowiadają. Świetna jest produkcja polskiego studia Platige Image „Rybia noc”. Na pewno warto też zwrócić uwagę na zabawną „Ice Age”, co raczej należałoby przetłumaczyć jako „Epokę lodówkową”, niż „lodowcową”. No i na koniec ponury na wszystkie możliwe sposoby horror z mrocznych czasów ostatniej wojny światowej – „Tajna wojna”. Nie sposób orzec, który z tych osiemnastu filmów jest najlepszy. Całą serię Miłość, śmierć i roboty warto obejrzeć.

Print Friendly, PDF & Email