Autorski przewodnik kulturalny

Zdrada doskonała

Zdrada doskonała Obálka knihy Zdrada doskonała
Lauren North
thriller, dramat
W.A.B.
2020
książka, epub, mobi
384

"Zdrada doskonała" to historia młodej kobiety, która w wypadku lotniczym traci męża. Swą uwagę skupia na synu Jamiem, ale cierpi na depresje i nie jest sobie w stanie poradzić z wyzwaniami, jakie stawia przed nią życie. Na szczęście pojawia się terapeutka Shelley, która pomaga jej wyjść z kryzysu, a także poradzić sobie z bratem zmarłego męża Ianem. Jednak z biegiem czasu Tess dochodzi do wniosku, że również w zachowaniu Shelley jest coś podejrzanego.

“Zdrada doskonała” to kryminał i thriller z zaskakującą fabułą, która trzyma w napięciu i zwodzi czytelnika do ostatnich stron. Tak powieść Lauren North anonsuje polskie wydawnictwo. Trudno się z tym zgodzić. Jako thriller ma ta fabuła pewne zalety, ale też trochę dłużyzn, a zaskoczenie nie jest takie znowu niesamowite. Ta książka raczej jest dramatem psychologicznym.

Postaram się nie opowiedzieć, co wydarza się w książce, ponieważ niektórym mogłoby to zepsuć lekturę. Jednak sam zwróciłem od razu uwagę, że dość mocno poplątana linia wydarzeń w głowie głównej bohaterki od razu wskazuje, że to nie ona będzie w książce obiektywną narratorką i z biegiem czasu widać to coraz wyraźniej. Zatem skupmy się bardziej na jej przeżyciach wewnętrznych, bo to one są istotne.

Niestety, nastawiając się na kryminał, zacząłem się nudzić. To nie jest zła książka jako psychologiczny dramat bohaterki, ale jako kryminał jawi się nieco niemrawie. Na dodatek najbardziej mylący jest sam tytuł. “Zdrada doskonała” ma się odnosić w finalnym wymiarze fabuły do samej bohaterki, ale jakoś mi to nie pasuje.

Z drugiej strony mamy wciąż ponurą jesienną pogodę, choć zima w pełni. Musimy siedzieć w domu, bo wciąż zagraża nam koronawirus, więc dlaczego nie poczytać? Zresztą być może ja się tylko uprzedziłem, a powieść wcale nie jest taka słaba. Narracja jest prowadzona nieźle, choć nazbyt emocjonalnie, nie można wiec powiedzieć, żeby autorce nie dostawało warsztatu literackiego. Ostateczna ocena to kwestia gustu.

Print Friendly, PDF & Email
Oceń recenzowany tytuł:
6.00 avg. rating (71% score) - 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code