Kto czyta, nie błądzi.

Borgen znaczy Zamek

Borgen (Rząd) Okładka Borgen (Rząd)
Adam Price
political fiction
Netflix
2010
serial (3 sezony)
Søren Kragh-Jacobsen, Rumle Hammerich
Sidse Babett Knudsen, Birgitte Hjort Sørensen, Pilou Asbæk, Mikael Birkkjær
Danmarks Radio

Bohaterką serialu jest Birgitte Nyborg, fikcyjna pierwsza kobieta premier duńskiego rządu. Trzy dziesięcioodcinkowe sezony tego serialu przedstawiają duńską politykę w różnych aspektach. Zobaczymy więc sprawy związane z kryzysem gospodarczym, problematyką uchodźców, ekologią i partyjną grą o uzyskanie większości. Z drugiej strony poznamy też kulisy prywatnego życia pani premier i innych ważnych postaci z tego serialu.

Borgen znaczy Zamek, po duńsku to tytuł symboliczny. Zamek Christiansborg to dawna siedziba królów duńskich, a obecnie siedziba parlamentu i premiera. Zamek jest więc symbolem państwa i demokracji duńskiej. Polski tytuł serialu to „Rząd”, co ma sens, bo polityka na najwyższych szczeblach władzy jest tematem serialu.

Najbardziej spójny i rozbudowany fabularnie jest oczywiście pierwszy sezon serialu. Widzimy walkę o władzę, nieczyste intencje i brudne zagrywki politycznych wyjadaczy. Patrzymy jak Birgitte Nyborg mierzy się z trudnościami bycia premierem, ale też z problemami, które pojawiają się w jej rodzinie. Dwa kolejne sezony są bardziej publicystyczne. Poszczególne odcinki pokazują serialową odpowiedź na rzeczywiste problemy duńskiego społeczeństwa.

Polski widz może się chwilami czuć zagubiony, że minister zdrowia robi coś więcej niż kręcenie prywatnych lodów ze znajomym instruktorem narciarstwa, a minister spraw zagranicznych nie obraża swoich zagranicznych partnerów. Dania jest małym krajem, który jednak chce odegrać istotną rolę w polityce międzynarodowej, więc politycy starają się to realnie robić.

To nie jest nowy serial, więc oglądając go, trzeba sięgnąć pamięcią do problemów sprzed 10 lat, ale zobaczymy ze zdumieniem, że duńskie problemy przypominają te, które Polska rozwiązywała, zanim zaczęła „wstawać z kolan” i walczyć z plagą tęczowych chorągiewek. Serial skłania do refleksji w wielu wymiarach. Nie jest propagandowym obrazkiem, ani też antypolitycznym manifestem. Świat nie jest czarno-biały i oglądając ten serial, widzimy to z dużą ostrością. Borgen znaczy Zamek, a Zamek znaczy Rząd.