Kto czyta, nie błądzi.

Gad

Gad Obálka knihy Gad
Grant Singer, Benjamin Brewer
kryminał
Netflix
2023
film
Grant Singer
Benicio del Toro, Alicia Silverstone, Justin Timberlake, Eric Bogosian, Domenick Lombardozzi
Benicio del Toro i inni

Doświadczony policjant śledczy bada sprawę morderstwa i wpada na trop zagmatwanej sieci utkanej z intryg i kłamstw, próbując dotrzeć do prawdy o brutalnym zabójstwie młodej agentki nieruchomości.

Czy pamiętacie serial „Mare z Easttown” z doskonałą rolą Kate Winslet? „Gad” to coś podobnego. Chociaż nie chodzi o podobieństwo w fabule. Główną rolę w filmie kreuje Benicio del Toro. To aktor znany, ale grywający zwykle postacie drugoplanowe. Towarzyszył wielkim gwiazdom, ale sam statusu gwiazdy Hollywood nie osiągnął. Ten film jednak całkowicie należy do niego. Gra śledczego policji w niewielkim prowincjonalnym mieście. Policjanci się znają, są zaprzyjaźnienie, spotykają się na tańcach w lokalnym klubie, organizują urodziny, grille, jednym słowem zwyczajne życie małomiasteczkowych gliniarzy. Nic ekscytującego.

Pewnego razu zostaje zamordowana młoda agentka nieruchomości. Miała przedstawić dom potencjalnemu kupcowi, a tymczasem została zabita. Policja nie ma pomysłu na rozwinięcie tego śledztwa. Nasz bohater nie sprawia wrażenie genialnego detektywa. Żaden z niego Sherlock Holmes. Ale jest sumienny i dokładny. Powoli i skutecznie przedziera się przez pozorne motywy i teorie o przypadkowym zabójstwie. Zaczyna analizować dokumenty związane z pracą ofiary i pojawiają się podejrzenia. Nie będzie to łatwa sprawa. Więcej zdradzić nie można, aby nie zepsuć czytelnikowi przyjemności oglądania filmu.

Równolegle z kryminalnym wątkiem twórcy pokazują nam to zwykłe zaściankowe życie z którego bohaterowie są zadowoleni. Żonę policjanta gra Alicia Silverstone. Ciekawostką jest to, że ta dwójka spotkała się już kiedyś, dawno temu w komedii „Nadbagaż”. Reżyser nie sili się na nagłe zwroty akcji, ani na zwodzeniu widza pozornymi wariantami kryminalnej zagadki. Raczej stawia na mroczną i coraz bardziej duszną atmosferę, gdy bohater powoli zaczyna docierać do prawdy, która jest szokująca. „Gad” nie jest może wielkim arcydziełem, ale oglądałem ten film z ciekawością.

Print Friendly, PDF & Email