Autorski przewodnik kulturalny

Nawiedzony dwór w Bly

Nawiedzony dwór w Bly Obálka knihy Nawiedzony dwór w Bly
Mike Flanagan
horror
Netflix
2020
serial
Ciarán Foy, Liam Gavin, Yolanda Ramke & Ben Howling, Mike Flanagan, Axelle Carolyn, E. L. Katz
Victoria Pedretti, Oliver Jackson-Cohen, Amelia Eve, T'Nia Miller, Rahul Kohli, Tahirah Sharif
Darryl Frank, Justin Falvey, Trevor Macy, Mike Flanagan, Diane Ademu-John

„Nawiedzony dwór w Bly” to druga część antologii, którą w 2018 r. rozpoczął serial „Nawiedzony dom na wzgórzu”. W tym rozdziale, którego premiera odbędzie się już 9 października 2020, zajrzymy do wnętrza przerażającego dworu w Bly, gdzie żywi i martwi mieszkają obok siebie. [Netflix]

„Nawiedzony dwór w Bly” to adaptacja ponad stuletniej powieści Henry’ego Jamesa „The Turn of the Screw”. W tłumaczeniu na polski najpierw użyto tytulu „W kleszczach lęku” a dopiero w tłumaczeniu z 2015 roku Jacek Dehnel użył postaci bliższej oryginałowi „Dokręcanie śruby”. Powieść Jamesa to klasyczny przykład horroru klasycznego, w dwudziestym wieku nazywano też tę konwencję horrorem gotyckim.

Twórca serialu Mike Flanagan wcześniej zdobył popularność realizując podobny serial Nawiedzony dom na wzgórzu na podstawie równie słynnej powieści Shirley Jackson. Pierwszy serial zdobył serca wielkiej liczby widzów na świecie, więc Flanagan wziął się za realizację kolejnego. Dzięki temu miłośnicy horrorów dostali świetnie zrealizowany serial.

„Nawiedzony dwór w Bly” jest zaskakuje nielinearną narracją. To ryzykowny zabieg. Jeśli coś pójdzie nie tak, widz może się pogubić. Przed mającym się odbyć w starym dworze weselem, goście słyszą tajemniczą historię. Kobieta, która ją opowiada, nie wspomina, że brała udział w wydarzeniach. A historia zaczęła się wiele lat wcześniej, gdy młoda amerykańska guwernantka przybyła do starego angielskiego dworu.

Dwójka jej podopiecznych sprawia dziwne wrażenie. A wkrótce okazuje się, że dziwnych rzeczy jest więcej. Niektórzy lokatorzy dworu sprawiają wrażenie, że wiedzą więcej niż mówią. Zaś dzieci zachowują się dziwnie, a na dodatek we dworze zaczynają się pojawiać duchy. Finał na pewno was zaskoczy.

Print Friendly, PDF & Email