Kto czyta, nie błądzi.

Abel i Kain

Abel i Kain Obálka knihy Abel i Kain
Jan Morawski
Katarzyna Kwiatkowska
kryminał
Novae Res
2013
książka, mobi, epub
402

Ostatnie lato XIX wieku. Jan Morawski ponownie jest w Wielkim Księstwie Poznańskim, ponieważ ma być ojcem chrzestnym dziecka swojego przyjaciela. Tak łączy się drugi tom cyklu z pierwszym. Jednak Morawski zostaje poproszony o rozwiązanie popełnionej właśnie zbrodni. Został zamordowany dziedzic dużego majątku, a pruska policja aresztowała brata ofiary, który zdecydowanie odmówił zeznań i nie chce się zobaczyć nawet z bliską rodziną.

„Abel i Kain” nie pozostawia złudzeń już od strony tytułowej. Będzie to historia o zbrodni, w którą zamieszani są dwaj bracia. Jeden z nich jest ofiarą, ale czy drugi jest mordercą? Tego nie wiemy, ale wszelkie poszlaki kierują podejrzenia na młodszego z synów właściciela dużego majątku w Wielkopolsce. Tym razem jest lato, więc akcja rozgrywa się w kilku miejscach, a zaspy nie ograniczają ruchów detektywa. Za to upał powoduje, że z nostalgią myśli o zimie pół roku wcześniej.

Starszy z braci został zamordowany, młodszy znajduje się w areszcie śledczym, ich ojciec jest zrozpaczony, a tymczasem Morawski zaczyna odkrywać tajemnice, które zmieniają wszystko w tej historii. Okazuje się, że zamordowany był utracjuszem, kłamcą i narkomanem. Znęcał się nad żoną i nienawidził córki. Nie był prawnikiem i nie robił kariery politycznej, co wmawiał ojcu. O umarłych nie zawsze można mówić dobrze.

„Abel i Kain” to opowieść o skomplikowanych relacjach rodzinnych. Historia ta udowadnia, że tajemnice mogą stać się zarzewiem zbrodni. Choć nic nie jest tak proste, jak nam się na początku wydaje. Katarzyna Kwiatkowska potrafiła z tej rodzinnej historii zrobić pasjonujący kryminał. Rozwiązanie jest zaskakujące i nieszablonowe.

Warto podkreślić, że okoliczności tej historii pełnią również istotną rolę. To ostatnie lato XIX wieku. Rozkwit epoki fin de siecle. Co prawda, Polacy mieszkający w zaborze pruskim mieli powody do zmartwień, ale autorka oddała też doskonale atmosferę przełomu stuleci, gdy ludzi fascynowały zmiany zachodzące w świecie, które tu uosabia Wystawa Światowa w Paryżu.

Print Friendly, PDF & Email