Autorski przewodnik kulturalny

Agenda 21

Agenda 21 Obálka knihy Agenda 21
Glenn Beck, Harriet Parke
fantastyka
Zysk i S-ka
2015
książka, epub, mobi
335

Książka oparta na znanej teorii spiskowej, twierdzącej, że ONZ jest narzędziem międzynarodowego spisku zmierzającego do zniszczenia świata a przede wszystkim Stanów Zjednoczonych. Po wprowadzeniu na całym świecie sterowanego przez ONZ programu pod nazwą Agenda 21, powstaje nowa republika, w której ludzie traktowani są jak hodowlane egzemplarze. Postęp techniczny cofa się do epoki wyłącznej siły mięśni. Bohaterką jest dziewczyna, która jest pierwszym zniewolonym pokoleniem i sama już nie pamięta dawnego świata. Pamięta jedynie drobne urywki z opowiadań rodziców.

Gdy ludzie zaczęli sobie zdawać sprawę z niszczycielskiego potencjału naszego gatunku, wówczas pojawiły się próby opracowania środków zaradczych. Agenda 21 jest dokumentem programowym, który przedstawia sposób opracowania i wdrażania programów zrównoważonego rozwoju w życie lokalne. Agenda 21 nie stanowi prawa, lecz jest raczej zbiorem pobożnych życzeń, które w oparciu o naukową wiedzę końca XX wieku, sformułowano z nadzieją, że politycy choć w części zrozumieją, jakie zagrożenia czekają w przyszłości.

Skrajnie konserwatywna prawica uczyniła z Agendy 21 ogólnoświatowy spisek. Ma on odebrać ludziom wolność, w tym przede wszystkim wolność ekonomiczną. Proponowane ograniczenia trucia środowisko odebrane zostały jako zamach na wolność. Zaś perspektywa ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i postulaty dotyczące ochrony środowiska jako zapowiedź totalitarnej władzy. Czyjej? W zależności od kraju i kontynentu autorzy tych teorii sugerują, że za Agendą 21 stoi spisek megakoncernów, czasem jest to spisek żydowskich bankierów, a w samej Ameryce jest to spisek komunistyczny, który ma zabrać Amerykanom ich odwieczne prawa.

Bohaterką powieści jest Emmeline. Poznajemy ją gdy dorasta i zaczyna się zastanawiać nad swoim życiem. Wszyscy mieszkańcy republiki muszą ją chwalić przy każdym pozdrowieniu. Żyją w mieszkalnikach, jednakowych i pozbawionych wygód. Muszą wytwarzać energię. Całymi dniami chodzą po „energetycznych deskach”. Republika łączy w pary kobiety i mężczyzn, natomiast dzieci są zabierane zaraz po urodzeniu. Jest to dystopijny obraz zniewolonego społeczeństwa, który stanowi przeciwieństwo słynnej „Opowieści podręcznej”. Życie Emmeline musi się podporządkować władzy anonimowych Spolegliwych, ponieważ oni decydują o wszystkich aspektach życia.

Jest to zdecydowanie najgorsza powieść fantastyczna, jaką kiedykolwiek czytałem. Jest to zarazem dowód, że nie wystarczy fanatyczna ideologia, by stworzyć dzieło. Czy można ten literacki knot do czegoś porównać? Czy jest coś równie kiepskiego? Tak. Przenajświętsza Rzeczpospolita Jacka Piekary. Przykre droga prawico. Talentów literackich to wy nie macie. Czytanie tej powieści może grozić śmiertelną nudą.

.

Print Friendly, PDF & Email