Kto czyta, nie błądzi.

Requiem

Requiem Obálka knihy Requiem
Delirium
Lauren Oliver
fantastyka, dystopia
Otwarte
2013
książka, epub, mobi
392

Powieść fantastyczna o charakterze dystopii. Rzecz dzieje się w nieokreślonej przyszłości w Stanach Zjednoczonych, gdzie powstaje państwo odgrodzone od świata, policyjne i opresyjne dla obywateli, w którym za największe zagrożenie społeczne uznano miłość. Każdy obywatel po osiągnięciu dojrzałości poddawany jest zabiegowi, w wyniku którego traci zdolność do miłości. Kojarzenie ludzi w pary i sterowanie rozrodczością należy do państwa. Tom trzeci nieuchronnie prowadzi bohaterów do powstania przeciw dyktaturze.

„Requiem” to trzeci tom cyklu napisanego przez Lauren Oliver. Kontynuacja wydarzeń, o których opowiada powieść „Pandemonium„. Tym razem narracja prowadzona jest w dwóch wątkach. Jeden z nich to historia Hany. Przyjaciółka Leny zostaje w Portland i poddaje się zabiegowi uodparniającemu na amor deliria nervosa. Ma wyjść za mąż za Freda, syna burmistrza, który wkrótce sam zostaje burmistrzm. Hana jednak nie do końca jest odporna na emocje.

Tymczasem Lena w Głuszy spotyka Alexa, którego kochała i który zginął ratując jej życie. Tak myślała, lecz Alex żyje. Sytuacja się komplikuje, bowiem Lena poznała Juliana i tworzą parę. Lena spotyka też matkę, która musiała porzucić swe dzieci dawno temu. Lenę los prowadzi również do Portland.

Nie da się zabić emocji

Zasadniczym niedostatkiem fabuły jest brak szerszej perspektywy, która by pozwoliła czytelnikowi poznać dokładniej świat, w którym żyją bohaterowie. Perspektywa nastolatek nie do końca się sprawdza, gdy trzeba przedstawić wydarzenia nieco szerzej. Ruch oporu z perspektywy Leny jest jakąś dość przypadkową zbieraniną ludzi, którym przede wszystkim brakuje dyscypliny i wyszkolenia. Tymczasem w kolejnych tomach mamy wrażenie, że ruch oporu jest coraz silniejszy, a reżim zawala się sam z siebie.

Wynika to po części z tego, że zabieg wyleczenia nie do końca jest skuteczny. Nie pozbawia ludzi emocji całkowicie. Ale też ten powolny rozpad dyktatury ma chyba stanowić jakieś optymistyczne przesłanie dla czytelników. Może jest optymistyczne, ale niezupełnie wiarygodne. Gdyby komuś przygody Leny, Hany i ich przyjaciół się spodobały, to jest jeszcze sequel zatytułowany „Delirium. Opowiadania” o losach niektórych postaci z tej trylogii. Podsumowując. trylogię można polecić nastolatkom na wakacje zamiast ogłupiających seriali telewizyjnych. Czytanie nie szkodzi.

Print Friendly, PDF & Email