Kto czyta, nie błądzi.

Valhalla Murders

Valhalla Murders Obálka knihy Valhalla Murders
kryminał
Netflix
2019
miniserial
Thordur Palsson, Thora Hilmarsdottir, Davíd Óskar Ólafsson
Nína Dögg Filippusdóttir, Björn Thors, Aldís Amah Hamilton, Arndís Hrönn Egilsdóttir, Sigurður Skúlason
Christopher D. White, Kristinn Thordarson, Davíd Óskar Ólafsson

Mężczyzna zostaje zasztyletowany w porcie w Reykjaviku. Doświadczony detektyw policji Kata rozpoczyna śledztwo, a po drugim podobnym zabójstwie dołącza do niej profiler Arnar, który przybywa z Oslo. Kochanka mężczy zostaje aresztowana jako główna podejrzana, ale koroner dochodzi do wniosku, że dźgnięcia nożem nie mogła dokonać kobieta. Prawda okazuje się bulwersująca.

„Valhalla Murders” to islandzki ośmioodcinkowy serial kryminalny z 2019 roku. Tematyka tego serialu jest dość charakterystyczna dla skandynawskich kryminałów. Małe społeczności, a taką jest Islandia z niespełna czterystoma tysiącami mieszkańców, często mają swoje tajemnice. Ten motyw często pojawia się w kryminałach norweskich, islandzkich czy duńskich. Podobny motyw pamiętam z książki duńskiego autora Madsa P. Nordbro.

Tajemnice i zbrodnie sprzed lat wychodzą na wierzch z różnych powodów, czasem kogoś zbyt uwiera sumienie, by dalej milczeć. Niekiedy zaś odnajduje się przysłowiowy trup w szafie. „Valhalla Murders” jest taka właśnie historią, która wiąże się z dawno zamkniętym domem dziecka o nazwie Valhalla. Ludzie na stanowiskach, mający władzę, usiłują tuszować dawne zbrodnie. To jeden z charakterystycznych motywów skandynawskich kryminałów. Chyba nie bez przyczyny się on często pojawia.

Do czego może i powinna posunąć się matka, której syn być może zaplątał się w paskudną historię? To drugi z ważnych motywów tego serialu. Trzecim zaś jest obraz policyjnych procedur podczas śledztwa. Przyszła mi do głowy po raz kolejny natarczywa myśl, że jednak preferuję kryminały, w których więcej zależy od inteligencji śledczego, a mniej od obrazów z monitoringu i analizie danych komputerowych. Współczesny policjant musi umieć znaleźć nagrania z kamer bardziej, niż walczyć ze zdeterminowanym mordercą.

A to może się zemścić, gdy stróż prawa zostanie zmuszony do posłużenia się bronią. Jeszcze jeden motyw wydaje się ważny w tym serialu. Pojawia się tam sekta religijna. I warto zwrócić uwagę na wymowę oceny wpływu, jaki wywierać może religia. To niezły serial, ale ilość tych ważnych społecznych problemów, którą doń włożono, chyba szkodzi wartkości akcji.

Print Friendly, PDF & Email