Kto czyta, nie błądzi.

Ptasznik

Ptasznik Obálka knihy Ptasznik
Marek Stelar
kryminał, thriller
Filia
2024
książka, mobi, epub
352

Heinrich Vogel już się pojawił w innej powieści Stelara. Teraz poznajemy jego wcześniejsze i zarazem późniejsze losy. To człowiek pogranicza ze skomplikowanym życiorysem. Wiele lat wcześniej miał pecha, z obiecującego młodzieńca stał się skazanym. Po wyjściu z więzienia ułożył sobie życie, ale odezwały się zmory przeszłości.

W moim prywatnym rankingu „Ptasznik” to jedna z najlepszych powieści Stelara. Znany nam z innej powieści Heinrich Vogel pojawia się teraz jako bohater główny. Autor zresztą pokazuje nam, że w tak niewielkim świecie zachodniego pogranicza Polski losy ludzkie się splatają czasem bardzo dziwnie. Bohater innego cyklu powieści, sympatyczny policjant Dominik Przeworski pojawia się tym razem jako postać epizodyczna. I nie zdradzam w ten sposób dalszego ciągu akcji. Bohaterka powieści Wybrana tutaj jest istotną, ale drugoplanową postacią.

„Ptasznik to nie jest klasyczny kryminał. Narrator pokazuje nam bohatera, który wprawdzie musi odkryć głęboko skrywaną tajemnicę, która właściwie nie wiadomo do kogo należy. Jednak Heinrich wcale nie chce rozwiązywać kryminalnych zagadek, a zostaje w całą historię wplątany z powodu ojca. Od lat nie utrzymywał z ojcem kontaktów. Powiedzieć, że go nie kochał, to w zasadzie jak nic nie powiedzieć. Jednak są ludzie, którzy myślą inaczej. W ich imieniu przychodzi do bohatera pewien człowiek. Heinrich wolałby nigdy go więcej nie spotkać.

Tymczasem bohater staje się obiektem zainteresowania nie tylko policji. Na celowniku mają go również CBŚP i ABW. Wszystko z powodu jakichś tajemniczych interesów ojca, o których bohater powieści nie ma zielonego pojęcia. Tymczasem nie wierzy mu ani tajemniczy Misza, ani śledczy policyjni. Nikomu nie chce się pomieścić w głowie, że można zerwać wszelkie kontakty z ojcem, który jest milionerem z listy najbogatszych w Polsce. Prawda, jak widać, dla nikogo nie jest zbyt atrakcyjna.

Heinrich Vogel musi w końcu dowiedzieć się prawdy. Podejmuje własne śledztwo, na nowo przeżywa traumatyczne sytuacje z przeszłości. Musi się zmierzyć z najgorszymi demonami. I to postać bohatera jest naprawdę najciekawsza. Choć jeśli szukać będziecie niespodziewanych zwrotów akcji i szokujących rozwiązań zagadek, to się nie zawiedziecie. Polecam tę powieść gorąco.

Print Friendly, PDF & Email