Kto czyta, nie błądzi.

Die Mensch-Maschine

Die Mensch-Maschine Obálka knihy Die Mensch-Maschine
muzyka elektroniczna
Kling Klang
1978
LP
Kraftwerk
Ralf Hütter, Florian Schneider, Karl Bartos
Kling Klang – 1 C 058-32 843

Die Mensch-Maschine czyli Człowiek-Maszyna to siódmy album niemieckiego zespołu Kraftwerk, wydany w 1978 roku. Nagrania powstały w należącym do muzyków Kling Klang Studio w Düsseldorfie. Utwory z płyty nagrano w dwóch wersjach językowych: niemieckiej i angielskiej, zatytułowanej The Man-Machine.

„Die Mensch-Maschine” z 1978 roku to siódma płyta zespołu Kraftwerk i chyba najbardziej wówczas popularna. Dziś osiągnęła status kultowej. Muzycy występowali na scenie, do minimum ograniczając ekspresję i niejako automatyzując swoje ruchy, aby upodobnić się do robotów, dziś powiedzielibyśmy androidów. Zaskakujące było to, że większą popularność osiągnęła wersja niemiecka, nie angielska. Zwykle to język angielski był gwarancją międzynarodowego sukcesu piosenek.

Największym przebojem na płycie „Die Mensch-Maschine” był utwór melodyjny i rytmiczny „Das Model”. Dziś trochę się zestarzał. Drugim bardzo popularnym był rozpoczynający płytę „Die Roboter”. Ze względu na rosyjskie słowa „ja twoj sługa, ja twoj rabotnik” tego utworu w polskim radio raczej nie prezentowano. Czy muzycy aluzję umieścili celowo? Nie wiadomo.

Ostatnim na pierwszej stronie jest utwór zatytułowany „Metropolis”, który nawiązywał do niemieckiego filmu z lat dwudziestych pod tym samym tytułem, wyreżyserowanego przez Fritza Langa. Słuchając współcześnie płyty, mam wrażenie, że jednak ta muzyka się nieco zestarzała. Pamiętajmy, że całe elektroniczne instrumentarium zespołu należy konstrukcyjnie do epoki analogowej. Choć z drugiej strony również niemiecki zespół „Tangerine Dream” brzmi dziś znacznie bardziej współcześnie niż „Kraftwerk”.

„Kraftwerk” założyli w 1970 roku Ralf Hütter i Florian Schneider. Od połowy lat 70′ przez dekadę w grupie grali też Wolfgang Flür i Karl Bartos. Początkowo zespół nagrywał tylko w języku niemieckim, a od 1977 do 1991 roku albumy Kraftwerk ukazywały się po niemiecku i angielsku.

Print Friendly, PDF & Email